Rabka-Zdrój - Największe atrakcje

Park Zdrojowy

Wyjątkowym miejscem w Rabce-Zdroju jest Park Zdrojowy. Jego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Park znajduję się w centrum uzdrowiska i zajmuje powierzchnię 30 ha. W latach 2010-2011 przeprowadzono jego kompleksową rewitalizację. W jej wyniku park został kompozycyjnie podzielony na dwie części o odmiennym charakterze. Część zachodnia tzw. strefa słońca, pełni funkcje reprezentacyjno-wypoczynkową. Przygotowano tu 10 ogrodów tematycznych z różnorodną roślinnością m.in. ogród różany, skalny, pnączy i wrzosowisko. Różnorodnych kwiatów i krzewów pośród alejek zachęca do długich spacerów oraz kąpieli słonecznych. W tej części znajdują się również największe atrakcje parku: tężnia solankowa, place zabaw, korty tenisowe i kawiarnia.

Image
Image

Rabkoland

Rabkoland znany jest jako miejsce rodzinnego relaksu i zabawy. Szczególnie polecany jest dla rodzin z dziećmi w wieku 2-12 lat, które w naszym parku odnajdą źródło prawdziwej radości i miejsce niezapomnianych przygód. Park bardzo doceniają także rodzice – niewielka powierzchnia w porównaniu do ilości atrakcji sprawia, że wszystko jest… blisko! A cóż to są za atrakcje! Ponad 30 urządzeń oferujących doznania w czasie przejażdżek: od bajkowej, weneckiej karuzeli aż po szalony Music Express. Znajdziecie tu najmniejszy rollercoaster w Europie (tylko dla dzieci!), diabelski młyn, z którego można podziwiać górską panoramę oraz łódeczki i pontony dla małych fanów pluskania.

Teatr lalek RABCIO

Teatr Lalek Rabcio, na przestrzeni lat, zyskał widownię nie tylko w Rabce-Zdroju, ale również poza nią. Jest znany w całej Polsce, ale również zagranicą. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowo dobranemu repertuarowi, licznym podróżom oraz udziałom w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż przedstawienia są adresowane nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Dobór prezentowanych sztuk jest wyjątkowo selektywny. Mimo to w repertuarze nie brakuje dobrze wszystkim znanych i lubianych autorów dziecięcej literatury z kraju i zagranicy: Marii Konopnickiej, Marii Kownackiej, Kornela Makuszyńskiego, Janusza Korczaka, Hanny Januszewskiej, Janj Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarębiny, Carla Collodiego, Jana Christiana Andersena, Lewisa Carolla, Antoine de Saint-Exupery, braci Grimm, Alana Alexandra Milne, i wielu innych.
Image
Image

Muzeum Górali i Zbójników

To wyjątkowe miejsce, do którego powinien trafić każdy odwiedzający Rabkę-Zdrój i okolice. Ekspozycja dotycząca górali zamieszkujących okoliczne góry i zbójników karpackich zadowoli osoby w każdym wieku. To jedyna nowoczesna, interaktywna i multimedialna wystawa o tej tematyce w Małopolsce! Młodsi będą mogli spróbować góralskiego komfortu i doświadczalnie poznają jak dawniej radzono sobie z codziennymi czynnościami. Wejdą również w świat zbójników, gdzie czekają skarby do odkrycia – wytrwali zdobędą Odznakę Tropiciela Zbójników!Starsi poczują klimat zabytkowej chałupy góralskiej, zobaczą ekspozycję etnograficzną wzbogaconą o ciekawe multimedia. Poznają też nietuzinkową twórczość Jana Fudali – Jaśka z Gorców. Ponieważ zwiedzanie ma być przygodą i przyjemnością, przemierzą teren idąc szklakiem humoru góralskiego z rysunkami m.in. Zygmunta Pytlika

Muzeum im. Władysława Orkana

Drewniany Kościół p.w. św. Marii Magdaleny to jeden z ciekawszych zabytków naszego miasta. Został wzniesiony w 1606 r. staraniem ówczesnych właścicieli Rabki, oraz władz kościelnych. Sama świątynia była kilkukrotnie przebudowywana dzięki temu wnętrze nosi ślady różnych stylów i epok. Wybudowany został na kształt gotyckich budowli drewnianych przy użyciu świerkowych płazów osadzonych na kamiennym fundamencie i cokole. Wieża kościoła postawiona na planie kwadratu pierwotnie stała osobno – jej śmiała konstrukcja (na słup „na zastrzały”) dźwiga ciężar ogromnej barokowej kopuły. Dopiero na początku XX wieku kościół przestał być wykorzystywany do celów kultowych a w 1936 r. zorganizowano w jego wnętrzu muzeum regionalne które do dziś gromadzi eksponaty z terenu zamieszkiwanego przez Zagórzan (dziś jest to ok. 5000 eksponatów). W swoich zbiorach Muzeum posiada jedną z większych w Polsce kolekcję świątków ludowych. Patronem nowo powstałego muzeum został Władysław Orkan (1875-1930) – pisarz pochodzący z Poręby Wielkiej zwany „piewcą gorczańskiego pejzażu”.
Image
Image

Maciejowa Ścieżki Trekkingowe

Oznakowany kolorem czerwonym szlak na Maciejową to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Przez Rabkę przebiega on obok Muzeum im. Władysława Orkana i dworca kolejowego, a dalej przez Park Zdrojowy i na końcu ulicami Nowy Świat, Dietla i Gorczańską. Ponad ostatnimi zabudowaniami rozpościerają się widoki na centrum Rabki i Beskid Wyspowy. Na polanie Maciejowa napotkamy orczykowy wyciąg narciarski „Maciejowa-Ski”, a na polanie Przysłop bacówkę PTTK wybudowaną w latach 70-tych ubiegłego wieku. Z tarasu schroniska roztaczają się piękne widoki na Tatry, Babią Górę, Beskid Makowski i Pasmo Podhalańskie.

Wieża widokowa na Polczakówce

W odległości ok. 3 km na północ od centrum Rabki, znajduje się wzniesienie Królewska Góra. Na nim, w 4 kwartale 2011 roku, stanęła wieża widokowa. Jest to wysoka na ponad 25 m, drewniana budowla, z której rozpościerają się przepiękne widoki. Z najwyższego jej punktu można obejrzeć panoramy górskie - Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr. Wieża jest miejscem ogólnodostępnym. Można do niej dotrzeć niebieskim szlakiem turystyki pieszej, kierując się ul. Kościuszki w stronę przełęczy między Banią a Grzebieniem lub od strony wyciągu narciarskiego "Polczakówka", znajdującego się w Rabce - Zarytem - wieża jest usytuowana obok jego górnej stacji.
Image
Image

Skansen w Chabówce

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce otwarty został w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp, które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów.

Ośrodek Wypoczynkowy ELA

ul. Kręta 13a

34-700 Rabka-Zdrój

Kontakt

tel. 18 54 47 444

kom. 603 888 662

e-mail: recepcja@elarabka.pl

KONTO BANKOWE - DANE DO PRZELEWU
O.W.ELA
ul.KRĘTA 13 A
34-700 Rabka-Zdrój
Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej
61 8815 0002 2001 0030 3736 0004
W tytule przelewu proszę dopisać OWE i termin pobytu.

© 2023 OW Ela. Wszelkie prawa zastrzeżone l Polityka Prywatności

ps projekt wykonal ciemne




Strona utrzymywana na serwerze printsoft.net.pl